Със затруднения по отношение на закупуването на сканиращо оборудване се сблъскват

...
Със затруднения по отношение на закупуването на сканиращо оборудване се сблъскват
Коментари Харесай

От агенция Митници виждат и сред колеги от ЕС трудности с рентгените

Със усложнения във връзка с закупуването на сканиращо съоръжение  се сблъскват всички страни членки и тези усложнения идват в подтекста на общите европейски условия за сигурност. България ръководи един от най-големите планове по финансовия инструмент CCEI за закупуване на сканиращо съоръжение и сполучливото му довеждане докрай е от основно значение за Европейски Съюз, защото все още разполагаемите рентгени са на над 18 години. 

Директорът на Агенция " Митници " Георги Димов е взел участие в границите на 107-мото съвещание на Групата по митническа политика към Европейската комисия, провела се в Брюксел на 11.12.2024 г. Темата за закупуването на рентгеново съоръжение посредством Инструментът за даване на финансова поддръжка за закупуването, поддръжката и модернизирането на съоръжение за митнически надзор (Customs Control Equipment Instrument - CCEI) беше една от главните тематики, обсъждани от най-висшия конгрес на шефовете на митниците към Европейска комисия.

Българската митническа администрация към този момент работи по система за консолидиране на обособените сканиращи уреди и основаване на обща база данни от изображенията, регистрира Георги Димов и добави, че след завършването й системата би могла да си даде за прилагане и на Европейска комисия и другите страни членки . Стана ясно, че за разлика от други страни националното съфинансиране е обезпечено, както и е открит механизъм в сходство с новите повишени условия за сигурност на Европейска комисия за закупуване на оборудването.

Различните страни споделиха сходни проблеми - несполучливи или оспорвани публични поръчки заради повишените условия за сигурност от страна на Комисията, които могат да се поясняват и като ограничаващи конкуренцията, лимитираното предложение и съществуването на малцина производители и снабдители, които дават отговор на тези повишени условия, недофинансиране.

В същото време Европейската комисия посочи, че гарантирането на сигурността при закупуване на оборудването е от основно значение за Европейски Съюз, тъй че главната задача към страните членки е да подсигуряват тази сигурност посредством съответните процедури и ограничения.

Държавите, които са съумели да проведат сполучливи процедури, регистрираха, че ползват решения в границите на националните си законодателства за гарантиране на сигурността на сериозната инфраструктура - да вземем за пример в Белгия и Финландия съществуват практики за осъществяване на процедури по особено законодателство, включително обвързвано с защитата и сигурността.

Отчетено беше още, че всички страни членки са се възползвали от финансиране по Customs Control Equipment Instrument - CCEI като към този момент са контрактувани 558 млн. евро за 89 гранични пункта и 55 лаборатории. Отвъд оборудването от основна значимост е да се влага в построяването на потенциал - инфраструктура, човешки запаси и образование. Ключова тематика е създаване на обща база за разчитане на изображения, стандартизация за техническите условия, като в тази област България е осъществила прогрес спрямо множеството страни членки.

По време на 107-мото съвещание на Групата по митническа политика към Европейската комисия бяха разисквани още тематики като сигурността при е-търговията, взаимоотношението със Световната митническа организация на равнище Европейски Съюз, както и въвеждането на системите ICS-2, NCTS и AES, което към този момент е осъществено сполучливо за България, само че не и във всички страни членки
Източник: news.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР